Prázdninová stať o zřejmosti

 

Chápu. Může být těžké uvěřit tomu, že k prožití lehkosti bytí nepotřebuješ žádný speciální zážitek, který tu teď není.

Může být těžké uvěřit tomu, že můžeš být spokojen s tím, tak jak to je, s tím co již zde je, s tím co je zřejmé.

Je to o tom, jestli to, o co usiluješ, je jen šikovně zamaskované „chci se cítít jen dobře“ nebo „chci speciální zážitek“…místo upřímné touhy prozkoumat život. Prozkoumat jak se věci mají.

Je to o tom,  jestli se chceš podívat na to, co je zřejmé – místo upínání se na vysněnou představu.

Také jsem se pokoušel o dosažení osvícení…a upřímně, vlastně teď ani nevím proč. Zřejmě proto, že jsem o něm někde četl nebo slyšel:)

A paradoxně, na své cestě zkoumání života jsem narazil na mechanismy, které lehkost a svobodu života odhalují – jen to nevypadá tak, jak jsem si dříve představoval. Není to ten ráj, konečný stav kde bude už jen dobře:) Je to spíše rozpoznání toho, co je zřejmé a je tu dříve než představy, dříve než zážitky… a co je tu neustále.

  • Je to spíše o okamžitém rozpoznání než o hledání, vylepšování či dosahování.
  • Je to spíše o neuvěřitelné obyčejnosti než o ne-uvěřitelné speciálnosti.
  • Je to spíše o přímé zkušenosti než o vysněných představách a myšlenkách.
  • Je to spíše o pouštění a nechávání než držení a měnění.
  • Je to spíše o uvidění jednoty právě teď než o individuálním dosažení v neexistující budoucnosti.

Je to obyčejné a zároveň kouzelné. Je to zřejmé a nikam to nemizí.

A kupodivu ve finále se díky tomuto rozpoznávání vlastně cítím dobře a spokojeně a leckdo by mé vnímání světa možná popsal jako speciální zážitek:).

Může to být i tím, že svoboda teď a tady je mnohem reálnější než v budoucnosti – protože budoucnost žádná není…

 

TIP PRO TEBE: 

Zkus zavřít oči. Náhle je otevři a dříve než se objeví myšlenky – najdi, zda je něco špatně s tím, co máš přímo před očima. Zda je nějaký problém s touto zřejmou živostí…

To jediné v celém životě, co je schopné říct, že je něco špatně (resp. to jediné, co je schopné vůbec cokoli o životě tvrdit) – jsou myšlenky! Jen myšlenky tvrdí, že tento okamžik je nudný a nedostačující a že je potřeba něco více. Ale předtím než se myšlenka objeví, tu je život takový jaký je. Zrelaxuj se do tohoto pochopení a tvůj život prostoupí lehkost.

A pokud je ti toto zkoumání blízké, stav se někdy třeba na procházce, které říkám „NOW (walk)“: http://martinbohus.cz/akce/now-walk/ a podíváme se společně na tuto živou zřejmost ještě bedlivěji.

Martin Bohuš
Fascinuje mě zkoumání přítomného okamžiku skrz přímou zkušenost. Ukazuji lidem, jak díky tomu objevit lehkost a svobodu uprostřed běžného života. Inspiruji k znovuobjevení úžasu nad tím, co máme přímo před očima. Můj příběh si přečtěte zde. >>
Komentáře